AKO SA ZBAVIŤ KOZHEED CHROB — KA V BYTE

Ako sa zbaviť kozheed chrobáka v byte

Apartmán muža je atraktívnym miestom pre mnoho hmyzu. Jedným z najnepríjemnejších a najnebezpečnejších je kozheed chrobák. Nie je to jednoduché, ale ak k tomuto problému pristupujete komplexne, môžete sa raz a navždy rozlúčiť s hmyzom.

Kozheed chrobák

Jedná sa o malý hmyz, ktorý nie je väčší ako 3 mm. Farba chrobáka sa mení od svetlohnedej po čiernu. Prirodzeným biotopom týchto chrobákov je mokrý terén, brehy nádrží, močiare. Ale prítomnosť bohatého jedla, tepla a svetla vtiahne do apartmánov.

Chrobák kojeed je takmer všežravý. Doma môže jesť koberce, kožušinu a vlnené oblečenie, domáce vypchaté zvieratá. Chrobáky sa perfektne usadzujú v kuchyni a na miestach skladovania potravín. Kocheed rád hoduje na cereáliách, žerie pozostatky drobného hmyzu a dokonca aj uštipne človeka. Chrobák miluje teplé a tmavé miesta, takže ho možno nájsť v medzerách genitálií, medzi kobercovými vláknami, pod základnou doskou pri batérii.

Žena kozheeda dáva početné potomstvo, vo svojom živote môže položiť viac ako 100 lariev. Larvy sú veľmi nenáročné a môžu žiť roky bez potravy. Ale ak vajcia poskytujú dostatočné množstvo potravy, rýchlo rastú, vyvíjajú sa a menia sa na dospelých jedincov.

Určite prítomnosť kozheed v dome vonkajších značiek. Spočiatku si všimnete zvyšky odpadu tohto hmyzu na podlahe a parapety. Sú to výkaly, vyhodené krídla a koža, larvy a dospelí. Tento chrobák sa pohybuje pomaly a ak sa ho dotknete, otočí sa.

Ako kozheed poškodzuje človeka

 1. Jedným z hlavných dôvodov, prečo stojí za to zbaviť sa kozheed okamžite — to je jeho schopnosť šíriť vírus a infekcie. Koža zahryzáva rôznych ľudí, živí sa výkalmi a mŕtvoly malých hmyzu. Po «zhromaždené kytice» chrobák uštipne osobu a infikuje ju všetkými druhmi chorôb, vrátane parazitov.
 2. Chrobák kojeed prináša nenapraviteľné škody na domácnosti. Ale niektoré z nich majú zvláštnu hodnotu, napríklad kože a vypchaté zvieratá. Okrem toho, chrobák kazí koberce a oblečenie.
 3. Chrobák uštipne muža a zanechá na tele malé bodky. Avšak, niektorí ľudia majú ťažkú ​​alergickú reakciu na tieto uhryznutie. To sa prejavuje veľkými červenými škvrnami, lokálnym podráždením.
 4. A vo všeobecnosti je prítomnosť týchto nezvaných hostí v samotnom dome nepríjemným a neestetickým fenoménom.

Ak ste pokousali kozheed, mali by ste ranu liečiť antiseptickým alkoholom alebo peroxidom vodíka. Vzhľadom k tomu, kozheed množia veľmi rýchlo, musíte okamžite prijať núdzové opatrenia, akonáhle si všimnete jeho prítomnosť vo vašej domácnosti.

Ako vyčistiť dom kozheeda chrobáka

Najprv musíte vykonať všeobecné čistenie, aby ste odstránili všetky možné hmyzy.

 1. Najprv musíte nájsť zdroj infekcie — hlavný den hmyzu. Starostlivo skontrolujte koberce v dome, najmä ak sú niekde uložené zvinuté koberce. Dbajte na atiky, genitálne štrbiny, ventilačné šachty. Pozrite sa za podlahové lišty v blízkosti ohrievačov. Starostlivo kontrolujte kožušinu, perie a vlnené predmety uložené v skrini. Kozheed môže jesť a hrnkové kvety — skontrolovať. Ak nájdete den, mal by byť dôkladne opláchnuť, zbierať všetky chrobáky vo vrecku.
 2. Po tomto dôkladne vysajte celý dom, najmä miesto infekcie. Všetky záclony a záclony, oblečenie (najmä z prírodných materiálov) by sa mali umývať pri vysokej teplote. Vysávanie a čalúnený nábytok. To vám umožní vyčistiť všetky povrchy od nepríjemných chýb. Ak budete vákuovať každý deň po dobu jedného týždňa, počet chrobákov vo vašej domácnosti sa bude postupne znižovať. Ihneď po čistení však vrecko vysávača očistite od nečistôt a zozbieraného hmyzu. Ak je to možné, sú lepšie spálené.
 3. Ak sú niektoré časti oblečenia a interiéru už poškodené, je lepšie ich vyhodiť. Faktom je, že v najmenších záhyboch môže byť larva, ktorú nevidíte. Ak stále dúfate, že budete šetriť oblečenie, mali by ste ho namočiť vo vriacej vode.

Udržiavanie domu v čistote je zárukou, že sa koža už nevráti do vášho domu.

Čo otráviť kozheeda

Niekedy, aby sa z mnohých hordy chrobákov, jedno čistenie nestačí. A potom musíte použiť závažnejšie prostriedky na kontrolu škodcov.

 1. Insekticídy. Jedná sa o chemické zlúčeniny zamerané na vyhladenie rôznych druhov hmyzu v dome. Môžu byť zakúpené v železiarstve. Insekticídy sa zvyčajne predávajú v kvapalnej alebo sypkej forme. Špeciálne fondy zamerané na boj proti kozheedom sa skladajú z chlorpyrifosu, alltrínu a bendiokarbónov. Počas spracovania dôkladne rozstriekajte koberec, všetky praskliny a ťažko dosiahnuteľné miesta, ako aj zvonku domu. Koniec koncov, kozheed často ide z ulice. Ak pridáte hlavný insekticíd PPH — regulátor rastu hmyzu, potom môžete ovplyvniť rast a vývoj chrobákov. Samice ošetrené touto kompozíciou už nebudú schopné reprodukovať potomstvo.
 2. Kyselina boritá. Je to vynikajúci prostriedok boja proti hmyzu, pretože je nielen účinný, ale aj bezpečný pre ľudí a zvieratá. Kyselina boritá vo forme prášku sa jednoducho disperguje na hlavných miestach aglomerácie kože. Chrobák žerie kyselinu, ktorá ovplyvňuje jej nervový systém, a potom nevyhnutne umiera. Kyselina boritá sa dá kúpiť v lekárni, ale koncentrovanejšia forma lieku sa predáva v železiarstve.
 3. Pasce. Jedná sa o špeciálny lepiaci papier s atraktívnou vôňou pre chrobáka. S pomocou takejto pasce môžete nielen mechanicky zachytiť kožu, ale aj pochopiť rozsah problému. Niekedy vidíme len pár hmyzu, keď väčšina z nás je ukrytá v štrbinách. A taká pasca ukáže, koľko kozheedovskej kolónie je.
 4. Mora. Špeciálne prášky sú umiestnené v skrini v blízkosti kožušiny a vlnené veci, v trhlinách, pod soklom. Malý kúsok jedu stačí na zabitie celej kolónie hmyzu.
 5. Parný generátor Je to vynikajúci prostriedok fyzického vyhladzovania chrobákov. Opatrne parte všetky štrbiny, podlahové lišty a rohy miestnosti. Po tomto ošetrení neprežije žiadny hmyz.

Pri ošetrovaní priestorov insekticídnymi prípravkami by sa mali nosiť ochranné pomôcky — rukavice a respiračná maska, pretože mnohé prípravky sú pre človeka dosť agresívne a toxické.

See also:  How to Remove a Tick: The Safe Method and Natural Repellents

Ako chrániť svoj domov pred kozheed

Akonáhle sa vám podarilo vyčistiť dom od kozheed, musíte dodržiavať niektoré pravidlá, ktoré neumožnia re-infekciu vášho domova. Jedným z prvých je uskladnenie sezónnych predmetov vo vzduchotesnej nádobe. Pred uskladnením ich umyte a osušte. Pri skladovaní ich umiestnite do tesného plastového vrecka alebo plastovej nádoby. Každých pár dní otvorte skriňu a nechajte ju nejaký čas na priamom slnečnom svetle. Aj keď sú v skrini chrobáky, rýchlo ich opustia — takýto hmyz sa bojí slnečného svetla. Aspoň niekoľkokrát za rok, rozdeľte veci, vyhadzujte zbytočné veci, nenechajte sa stať zastaranými.

Zanechajte ľanový vak s mothballs, vetvičky levandule alebo paliny v skrini. Tieto pachy odstraňujú chrobáka a nepoškodzujú váš majetok.

Je veľmi dôležité zatvoriť prístup chrobáka do vášho domova. Ak sú okná v byte sú neustále otvorené, musíte dať malú mriežku, cez ktorú hmyz nemôže dostať k vám. Zakryte všetky otvory a otvory, vložte mriežku na ventilačný hriadeľ.

Ak sú vo vašej domácnosti zvieratá, koberce by sa mali čistiť často a dôkladne. Vlna je jedným z najobľúbenejších pochúťok chrobáka. Niekedy chrobáci môžu sadnúť na kvety. Preto skôr, ako urobíte kyticu v dome, uistite sa, že prezrieť okvetné lístky, listy a stonky rastlín. Nezabudnite, že chrobák jej a obilnín. Skladujte cukor, múku, hrach, proso a iné výrobky v sklenených nádobách tak, aby ich koža nemohla dosiahnuť.

Keď sa nepozvaní hostia objavia v podobe nepríjemného hmyzu v dome, je potrebné hodiť všetku svoju silu na vyhladenie týchto škodcov. Ak si nedokážete poradiť sami, zavolajte špecialistu, ktorý vykoná kontrolu škodcov. Nevystavujte sa takému susedstvu, pamätajte — môže to byť nebezpečné!

freeconsumerreviews.org

How to Get Rid of Weevils in My Bedroom

How to Get Rid of Weevils in My Bedroom?

Weevils may not be dangerous but having them around can be a bit disgusting. Do you want to learn how to get rid of weevils in my bedroom, provided that they are in your personal space? How can they get into the room from the first place, after all? Let’s view some of the potential possibilities and find the perfect solutions for your issue.

How to Get Rid of Weevils in My Bedroom, Some Smart Moves

Weevil is a type of insects living in rice or foods. They are not easily spotted as people often have consumed the weevils by accident and they don’t realize it until it is too late. You don’t want it happening to you, right? It would be too gross! So, what kind of things to do when you want to treat the problem thoroughly and effectively?

 1. Remove the Foods. Weevils will be present in contaminated foods. If you spot the insects inside the bedroom, maybe you should check into your personal hygiene and priority. The bedroom, after all, isn’t exactly the room for eating. Once you bring foods inside the bedroom, you are putting the room into a hygienic risk. The best way is to check on your food supply and remove the potential contaminated foods. You need to check the entire stash, including the pantry and cupboard. If you are uncertain about some foods, simply discard them. It is not worth risking the possible infestation that may happen in the future. Once you have discarded and removed them, gather them up in the garbage plastic and take it outside. It would be a good idea to take the trash further as far as possible from the house.
 2. Clean the House. Removing all the possible contaminated items won’t be effective if you don’t follow it up with thorough cleaning. Be ‘Cinderella’ and perform a thorough cleaning from up to bottom. Not only you need to remove the contaminants, you also need to vacuum all the spots. If you have the time (and energy), mop them. Replace any lining papers. Remove any damp items or spots. It will be tiring but it will be worth it.
 3. Use Hot and Cold Methods. The combination of hot and cold will be one of the effective methods in how to get rid of weevils in my bedroom. Freezing the food will be one of the best ways to prevent such thing from happening. Cookies, grits, flour, corn meal, and oats can be frozen. The cold will prevent the weevils, larvae, or eggs from developing or hatching. If you don’t really like the cold, consider the heat. A heat treatment will prevent any eggs or larvae from happening. Although the heat treatment is possible for all kinds of foods, it may not be suitable for certain items, like fine grained items (such as flour) or gardening seeds.

A regular cleanup of the cupboard will prevent any weevil existence. And most importantly, don’t bring foods to your bedroom. You can also purchase some of the brands or products designed to prevent the issue. Now that you know how to get rid of weevils in my bedroom effectively, you know how to prevent it from the beginning, right?

www.howgetrid.net

How to Get Rid of Carpet Beetles Permanently: A Step by Step Guide

If you have a carpet beetle infestation, don’t panic.

These little pests are destructive and annoying, but they are relatively easy to get rid of.

If you take the advice on this page and follow all of the steps, you will soon be on your way to answering that all important question: how to get rid of carpet beetles permanently?

What are Carpet Beetles?

Carpet beetles are small pests that cause damage by eating your carpets, clothing, upholstery and just about anything that they come into contact with.

Carpet beetles feed on organic materials such as animal and human hair, plants, and any materials made from animals such as wool, silk, leather, and fur.

Adult carpet beetles do not cause damage by feeding, this is done when they are in the larval stage. Larvae prefer to feed in quiet, dark places which make it harder to spot them. This guide will show you how to get rid of carpet beetle larvae and will solve your infestation problem.

See also:  It - s Louse-y! How Long Do Lice Live?

Types of Carpet Beetles

There are 3 main types of carpet beetles:

Varied and furniture carpet beetles are smaller than black carpet beetles. Black carpet beetles are the most common and widespread and are also the most destructive.

Do Carpet Beetles Fly?

Carpet beetles can fly.

This makes it very easy for them to enter your house through an open window or door.

They are attracted to colorful flowers and plants that may be around your house, this brings them close so that they can easily enter your home.

How Do I know if I have Carpet Beetles?

Carpet beetles are destructive little creatures.

You will know if you have carpet beetles because your clothing and other fabrics will have holes in them. Carpet beetles tend to eat large areas of fabric which create large holes and makes them easier to spot, unlike other pests such as moths that eat smaller, more spread out holes.

Fecal pellets and shed skins from the larvae are also sure signs that you have a carpet beetle infestation.

Step 1: Identify the Source

The most likely places for carpet beetles to be are in closets, insulation, walls, drawers, attics and other hidden away places.

This is because the carpet beetle likes to feed in dark, secluded places and does not like to be disturbed. Couches, carpets, rugs and large pieces of furniture are also ideal places for the insects to feed.

If there is a large concentration of the pests in one area of your home, along with a high number of shed skins and fecal pellets, this is a good indication that you have found the source of the infestation and can now set about getting rid of the destructive pests.

Step 2: Remove the Carpet Beetles

Once you have verified that you have an infestation of carpet beetles and have identified the source, the next step is to remove them from your home. There are a number of ways to do this, which are outlined below.

Please note that if you follow the first two steps properly you will not usually need to use a chemical treatment to get rid of carpet beetles.

Vacuum Every Carpet

The first and most important stage of pest removal is to vacuum every surface in your home.

This removes the beetles completely and also removes the larvae and eggs. Pay special attention to the area that you believe is the source of the infestation, but don’t neglect the rest of the surfaces.

Any upholstered furniture should also be vacuumed, along with any fabric surfaces that cannot be washed in a washing machine. Doing so may damage the washing machine, as well as the fabric surfaces.

Find out which vacuum is best for cleaning a small apartment.

You should vacuum every day.

You should really try to vacuum several times a day as this will ensure that you get all the little creatures that keep appearing. As they prefer to feed in quiet, dark places this means it can be hard to reach them all, so vacuum as much as possible.

A vacuum that enables you to get into every small and hidden area of your house is recommended.

This Shark ION Rocket Vacuum is lightweight, flexible, and comes with attachments that allow you to clean tight spaces.

It even has headlights so you can see all of the dark areas in your home, where carpet beetles are most likely to be.

Wash all Fabrics

All fabrics that have not been stored in airtight containers should be washed in hot, soapy water. This includes clothes, bedding, towels, throws and any other fabrics that can fit into your washing machine.

For items that cannot fit into a washing machine, such as carpets, rugs and upholstered furniture, a steam cleaner can be used or you can hire a professional to do it for you.

Carpet Beetle Treatments

If you followed the above steps, after about a week you should hopefully be rid of your carpet beetle infestation.

However, if you can still see the signs of the unwanted pests then you may need to use a specialized treatment to get rid of them permanently.

Boric acid, or Borax, is a recommended treatment as it kills almost any insect while being completely harmless to humans.

You simply spread it all around the affected area and then vacuum it up after a short time.

As Boric acid can cause bleaching, you have to be careful that you don’t bleach your fabrics. It is recommended that you leave the powder on your carpet for no more than two hours.

If you have dark fabrics and don’t want to risk the bleaching effect that can be caused by Boric acid, you can use a more traditional chemical insecticide. Try to choose one that specifically mentions carpet beetles, however, anything with chlorpyrifos, bendiocarb, or allethrin will be the most effective.

As with all chemicals, always take the necessary precautions when applying insecticide to an infested area. Don’t use it in a small confined space, open windows where possible and wear gloves and safety glasses.

Step 3: Preventing Carpet Beetles

Once you manage to rid your home of carpet beetles, you definitely don’t want the pesky insects to return.

Luckily there are a few things you can do that will decrease the chance of an infestation reoccurring.

Buy Synthetic Materials

One of the easiest ways to prevent carpet beetles from invading your home is to fill it with synthetic products.

This means no wool, leather, fur, feathers or any other organic materials. As carpet beetles exclusively eat organic products, this is the best way to prevent carpet beetles.

Regularly Clean your Home

It seems obvious, but regular vacuuming and steam cleaning the fabrics in your home is an essential step in the prevention of carpet beetles and any other similar pest for that matter.

Human and animal hair and skin are the perfect meal for a hungry carpet beetle and if you remove it from your environment, they will be forced to look elsewhere for their next meal.

See also:  Best Lice Products for April 2020 - Lice Product Reviews

Close Doors and Windows

Open doors and windows are a free ticket into your home for carpet beetles and other pests.

Try to keep them closed as much as possible. If keeping your doors and windows closed is not an option, for example, if you live in a warm climate, install window and door screens and regularly inspect them for any signs of damage.

Do you Need Professional Help?

If you have followed all the steps above and you still have a carpet beetle infestation, it may be time to call in an expert.

The carpet beetle can be a resilient beast, especially the eggs, and sometimes a pest control professional will be needed to finish the job.

Getting rid of carpet beetles permanently is a popular topic as a lot of people seem to have this problem, but the solution needn’t be hard to find. If you have followed the steps on this page you will hopefully be in a position to liberate your flooring and other fabric surfaces from the scurrying creepy-crawly that is the carpet beetle.

Your quest to do away with these destructive insects by whatever method necessary will be a short and painless one, and you will be able to go back to a carpet beetle free environment forever!

homecleanexpert.com

Common Bedroom Insects

When you are trying to go to sleep, the last thing you want to be doing is counting bugs rather than sheep. Though bed bugs are the most notorious bedroom insect, other pests such as fleas can also be found between the sheets.

These pesky invaders include:

Bedroom Insects Identification

Bed Bugs in the Bedroom

Known for feeding on humans while they sleep, bed bugs are the most common bedroom pest. Bed bugs are found virtually anywhere humans congregate, including single-family homes, apartments, hotels/motels, hospitals and schools. This is because bed bugs are excellent hitchhikers, catching rides from one place to another in suitcases, dirty laundry, and even books. Once they reach their new destination, these nocturnal creatures will typically hide somewhere in the bedroom, oftentimes in bed frames, which provide easy access to human hosts.

Fleas in the Bedroom

Feeding on any warm-blooded mammal, fleas can make their way into the bedroom when attached to household pets, such as cats and dogs. Although they prefer to feed on pets, fleas won’t pass up an opportunity to feed on you or your family if no other food source is around.

Other Pests in the Bedroom

Although less common bedroom insects, ants, and cockroaches can also be found if crumbs and trash from a midnight snack are not cleaned up. Spiders may also build webs in the corners of bedrooms, especially if the room is cluttered.

Find a Pest Control Professional

Why Pests and Insects are Attracted to the Bedroom

When it comes to the bedroom, most insects are less concerned with the quality of the mattress, and instead are more attracted to the person or pet lying in the bed. Bedrooms provide an ideal environment for pests, as they give them regular access to a food source – us, humans – as well as ample hiding spots in bed creases and layers of sheets.

Pest Prevention Tips for the Bedroom

There are a handful of tips that homeowners and travelers alike can implement to prevent bed bugs, fleas and dust mites from invading the bedroom.

When traveling, thoroughly inspect the entire room for bed bugs before unpacking, including behind the headboard, under lights, and inside dressers, sofas and chairs. Pull back the sheets and inspect mattress seams and box springs, particularly at the corners for signs of these blood-sucking pests. Avoid placing luggage on furniture or luggage racks where bed bugs may hide unseen. When arriving home from a trip, vacuum luggage thoroughly before storing it. Consider using a garment hand steamer, which can kill any bed bugs or eggs that may have traveled home. Also, wash and dry all clothes – even those that have not been worn – on hot cycles.

Address fleas by ensuring that your pet is not giving them a free ride into the house. Practice active flea management with any outdoor pets by bathing them regularly, keeping them on a leash, and using flea treatments. After spending any amount of time outdoors, always conduct a flea check on pets.

Inside the home, homeowners should practice good sanitation, especially in the bedroom, to ward off any infestations. Eliminate clutter to reduce potential hiding spots for pests and spiders, wash and dry bed linens using the hottest temperature allowed for the fabric, and closely inspect any second-hand furniture before bringing it inside. Also, be sure to regularly inspect areas where pets sleep for signs of fleas.

Threats Posed by Bedroom Insects

Bedroom insects and arachnids can be both a nuisance and a health threat to people and pets. Bed bugs, though not known to transmit any diseases, can cause red, itchy welts from their bites. Fleas are the most common transmitter of the bubonic plague. More so, they can transmit the bacterial disease murine typhus to humans, and cause allergy dermatitis and anemia in pets.

How to Get Rid of Pests and Insects in the Bedroom

Wondering how to get rid of bedroom insects? If you suspect a bed bug infestation or find that other pests made their way into the bedroom, call a licensed pest control professional .

A qualified professional will conduct a bedroom inspection to identify the source of the problem and recommend a proper course of treatment. He or she will look for telltale signs of bed bugs, such as small fecal spots on the mattress, molt bed bug skins, empty egg shells and the actual bugs.

www.pestworld.org

Share:
No comments

Добавить комментарий

Your e-mail will not be published. All fields are required.

×
Recommend
Adblock
detector